Yurtdışında Üniversite Okumak

Anasayfa / Blog / Yurtdışında Üniversite Okumak
Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Koşulları

Yurtdışında üniversite eğitimi koşulları başka bir ülkede eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin sağlaması gereken koşullardır. Bu koşulların ilki yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaktadır. Yurtdışı eğitimi için İngilizce seviyesi en önemli koşullardan biridir. TOEFL için 60-80, IELTS için 5,5-6,5 sınav sonuçları elde etmek gerekmektedir. İkinci koşul belirli düzeyde not ortalamasına sahip olmaktır. Yurtdışı üniversite eğitimi için diploma notu oldukça önemlidir. Üniversite eğitimi için 100 üzerinden 80, yüksek lisans için 5 üzerinden 3 almak gerekmektedir.

Yurtdışında üniversite eğitimi koşulları arasında SAT ( Scholastic Aptitude Test) puanı almak da vardır. Ancak bu koşul her üniversite için geçerli değildir. Ayrıca sosyal beceriler, spor becerisi de isteyen okullar mevcuttur.

Yurtdışında Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Yurtdışında üniversite kaydı için gerekli evraklar arasında ilk sırada diplomalar gelmektedir. Üniversite eğitimi için Lise Diploması Lisansüstü eğitim için Üniversite diploması gerekmektedir. İngilizce transkript gerekmektedir. Başvurulacak üniversitenin online başvuru formu da istenen belgelerdendir.

Yurtdışında üniversite kaydı için gerekli evraklar mektuplardır. Motivasyon mektubu ve referans mektubu istenen önemli evraklardandır. Referans mektuplarının 3adet olması yeterli görülmektedir. Eğitim giderleri için finansal dökümler de istenmektedir. Ayrıca dil sınavlarında alınan sonuçlar da istenilen belgeler arasında yer almaktadır. Belgelerin hazırlanmasında ve alınmasında uzman danışmanlık şirketlerinden yararlanılması başvuru ve kayıt süreçlerinin hızlı ve başarılı şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Evrakların hazırlanması sürecinde bazı şartlar karşılanmıyorsa uygun hazırlık programlarına kayıtlar yaptırılabilmektedir. Dil yeterliliği yoksa şartlı kabul programları araştırılmaktadır.

Yurtdışı Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Yurtdışı üniversite eğitim sistemi ve eğitim süresi iyi araştırılması gereken konulardandır. Yurtdışı eğitimi isteyen öğrencilerin eğitim planlarını oluşturabilmeleri için sistemler hakkında ve süreçler hakkında bilgi edinmeleri gerekmektedir. Öncelikle yurtdışı eğitimi için çok fazla seçenek mevcuttur. Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya, Polonya en çok tercih edilen ülkelerdir. Yurtdışı eğitimi için süreçler ve eğitim sistemleri ülkelerin eğitim sistemlerine göre değişiklik göstermektedir. Temel koşullar benzer olsa da farklılıklar da mevcuttur.

Yurtdışı üniversite eğitim sistemi ve eğitim süresi açısından en büyük avantaj sınav baskısı olmadan üniversite okuyabilme imkânlarından yararlanılabiliyor olmasıdır. İlgi alanlarına ve isteklere göre seçimler yapmak diğer ülkelerin eğitim sistemlerinin en büyük artısıdır. Birçok ülke sınav zorunluluğu olmaksızın üniversite imkanı sunmaktadır. Ancak Almanya Türk öğrenciler için Türkiye’deki üniversite sınavına katılımı zorunlu tutmaktadır.

Yurtdışı Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Koşulları

Yurtdışı üniversiteleri kabul ve başvuru koşulları ülkelere göre değişiklikler göstermektedir. Genel kriter aynı olsa da bazı özel koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. Genel koşullar:

  • ♦ Lise mezuniyet diploma notunun yeterli düzeyde olması
  • ♦ Lisans eğitimi alınacak üniversitenin belirlemiş olduğu dil sınavından yeterli puan alabilmek
  • ♦ Tercih edilecek okulların yeterlilik sınavlarında başarılı olabilmek
  • ♦ Referans mektuplarına sahip olmak
  • ♦ Niyet mektubu hazırlamak
  • ♦ Üniversite adayı özgeçmişi, CV
  • ♦ Üniversite adayının daha önce elde ettiği başarı belgeleri, yarışma sonuçları, prpje katılım belgeleri
  • ♦ Finansal evraklar ve banka referans mektubu

Bu genel koşullara ek özel koşullar da olabilmektedir. Bu durum Tercih edilecek ülke ve okula göre değişmektedir.

Yurtdışında Üniversite Okumanın Avantajları

Yurtdışında üniversite okumanın avantajları gelecek gelişimi ve kariyer planlaması açısından büyük fayda sağlamaktadır. Yurtdışında eğitimine devam edecek öğrenciler yeni bir dilde mesleki açıdan gelişim sağlayabilme fırsatı yakalamaktadır. Yurtdışı eğitim sistemleri sınavdan ziyade ilgi merkezlerine yönelik sistemler olması nedeniyle öğrencilerin istedikleri alanda ilerlemelerine büyük olanak sağlamaktadır.

Yurtdışında üniversite okumanın avantajları sosyal açıdan da oldukça fazladır. Yeni bir ülke yeni kültürler tanımak öğrencilerin sosyal gelişimlerine büyük katkı sağlamaktadır. dünyaca ünlü okullarda eğitim almak, akademik ilerleme açısından prestij elde etmeyi da sağlamaktadır. Yurtdışı eğitimi almak unutulmaz deneyimler kazanmayı sağlamaktadır. Farklı kütlülerden farklı ülkelerden sosyal ilişkiler kurmak iletişim becerisinin gelişmesine katlı sağlamaktadır.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize SorunSon Paylaşımlar