Helal Gıda Sertifikası Nasıl Alınır

Anasayfa / Blog / Helal Gıda Sertifikası Nasıl Alınır
Helal Gıda Sertifikası Nasıl Alınır

Helal Gıda Sertifikası Nedir?

Helal Sertifikası; İslami kurallara, İslam hukukuna uygun olarak hazırlanan ürünlere verilen belgelere verilen isimdir. Helal Sertifikası ürünlerin ve hizmetlerin İslam gerekliliklerinin yerine getirilerek hazırlandığının göstergesi olan belgedir. Helal gıda belgesi ise gıda ürünlerinin İslami koşullara uygun hazırlanıp hazırlanmadığını gösteren belgedir. Müslümanlar için gıda sektörü titizlikle incelenen ürünlerden oluşmalıdır.

Helal Gıda Sertifikası denetim ve kontroller sonrasında verilmektedir. Dünyanı n birçok ülkesinde yaşayan Müslümanlar tüketecekleri maddelerin İslami gereklere uygun şekilde olmasına ihtiyaç duymaktadır. Helal belgesi bu açıdan tercihlerin güvenle yapılabilmesini sağlamaktadır. Helal gıda belgesi alan gıdalar ham maddelerinden üretim süreçlerine kadar kullanılanların ve yapılan işlemlerin İslamiyet şartlarına uygun şekilde oluşturulduğu garanti edilen gıdalardır.

Helal Gıda Sertifikasını Kimler Alabilir?

Helal Gıda Sertifikasını gıda üreticileri, gıda satıcıları, gıda ambalaj malzemelerini üreten üreticiler, hazır gıda ürünleri üreticileri, et kesim yerleri, gıda nakliyesi işleri yapanlar, et ve süt ürünleri üreticileri, dondurma üreticileri, içecek üreticileri, gıda ile teması olacak tüm ürünleri üreten firmalar alabilir. Gıda ile ilgili tüm işlemlerde kullanılan malzemelerin içerikleri ve üretim koşullarının İslam’a uygun olması gerekmektedir.

Helal Gıda Sertifikası kimler alabilir? Sorusuna yanıt arandığında gıda sektöründe yer alan her türlü üretim ve tasarım firmalarının sertifika alabileceği görülmektedir. Gıdaların hazırlanışından, üretimine, paketlenmesinden nakliyelerine kadar her türlü süreçte İslam Hukuku’na uygun olması sertifika alınabilmesi için gereklidir. Helal Sertifikası alan ürünler her açıdan güvenli tüketilebilecek ürünlerdir.

Helal Gıda Sertifikası Nasıl Alınır?

Helal Gıda Sertifikası alınırken üretici firmanın ürünlerinde kullandığı tüm hammaddelerin ve tüm katkı maddelerinin helal durumlarının analizlerini yaptırmış olması gerekmektedir. Helal Gıda Sertifikası alınacak ürünün hazırlanmasındaki tüm aşamaların helal şartlarına uygun olduğu ayrıca hazırlanışından dağıtımına kadar geçen süreçte kullanılan tüm malzemelerin de helal olma şartlarına uygun olduğu analiz edilmelidir.

Helal Gıda Sertifikası almak için gerekli başvuruların yapılması istenen evrakların hazırlanması gerekmektedir. Firmanızın mevcut ve devam edecek siteminin Helal üretim koşullarında devam edecek düzeyde ve şekilde tasarlanması gerekmektedir. Helal Gıda Sertifikası başvuruları sonrası denetim için hazırlıklar tamamlanmalıdır. Denetim sonrası uygunluk onayı sonrası sertifika alınabilmektedir. Belge alındıktan sonra Helal Gıda Logosu kullanılabilmektedir.

Helal Gıda Sertifikası Almak İçin Gereken Evraklar

Helal Gıda Sertifikası almak için gereken evraklar titizlikle hazırlanmalıdır. Başvuru süreci öncesinde hazırlıklar tam olarak yapılmalıdır. Sertifika için gerekli evrakların ilki başvuru formu ve sözleşme formudur. Başvuru formunun ve sözleşme formunun eksiksiz doldurulması hazırlanması gerekmektedir. Formlardan sonra ihtiyaç duyulan belge Vergi Levhasıdır. Vergi Levhası kurumsal açıdan oldukça önemlidir. İmza Sirküleri de istenen evraklardan biridir.

Helal Gıda Sertifikası almak için gereken evraklar arasında firmaya ait kataloglar, broşürler ve elektronik dokümanlar da bulunmaktadır. Firma ticari sicil kaydını kanıtlayacak belgeler, gıda üretim işletme kayıt ya da onay belgeleri hazırlanmalıdır. Ürün gruplarına göre hazırlanmış helal analiz sonuçlarına ait raporlar ve belgeler de gerekli evraklardandır. Ürün için kullanılan her malzeme ve işlem için Helal gerekliliklerini sağladığı analizleri yapılmalıdır.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (1)

Hüseyin ARSLAN

08/Eylül/2021

Merhabalar; organik gıda üretimi ve satışı yapıyorum. Helal Gıda Sertifikası almak istiyorum ancak işlerimin yoğunluğu nedeni ile ilgilenemiyorum. Hizmetiniz hakkında bilgi alabilir miyim?

Blue Danışmanlık

08/Eylül/2021

Merhabalar Hüseyin Bey; Helal Gıda Sertifikası başvurusu, alımı ve yenilemesi gibi tüm işlemleri vekalet yardımı ile sizlerin adına gerçekleştiriyoruz. Vermiş olduğumuz danışmanlık hizmeti ve fiyatları ile ilgili sizlere iletişim adresiniz üzerinden geri dönüş yapacağız. İyi Çalışmalar Dileriz.


Yorum Yapın

Bize SorunSon Paylaşımlar