Proje Yönetim Danışmanlığı Nedir

Anasayfa / Blog / Proje Yönetim Danışmanlığı Nedir
Proje Yönetim Danışmanlığı Nedir

Proje yönetim danışmanlığı; firmaların tasarladıkları fikirlerin gerçekleştirilmesi sürecinde yönetim ve uygulama işlemlerinin profesyonel danışmanlar tarafından yapılmasına denir. Proje yönetimi, firmaların kurumsal kimliklerinin prestijli ve etkileyici bir biçimde oluşturulabilmesi için, büyümenin istenen düzeyde sağlanabilmesi için profesyonelce ilerletilmesi gereken süreçtir. Projeler fikir aşamasındayken iyi değerlendirilmeli ve analiz edilmelidir. Hedef ve beklentiler doğrultusunda incelemeler yapılmalıdır.

Proje yönetim danışmanlığı hizmeti, ulusal ve uluslar arası çalışmalarda firmaların projelerinin her aşamasının alanında uzman danışmanlar tarafından yürütülmesi hizmetidir. Projelerin uygulanması ve yönetilmesinde sistemli ve düzenli çalışmalardan oluşan hizmettir. Proje danışmanlığı çeşitli kurumlar tarafından desteklenen her türlü proje çalışmasında destek sunulmasıdır. Kurumların gereklilikleri doğrultusunda proje koşullarının oluşturulması ve hedeflenen başarıya ulaşılması için yapılması gerekenlerin uzmanlar tarafından takip edilmesidir.

Proje Yönetim Danışmanlığı Hizmeti Almak Neden Önemlidir?

Proje yönetim danışmanlığı hizmeti almak oldukça gerekli ve önemlidir. Proje oluşturmak oluşturulan projenin takibini yapmak ve bu proje için destek ve teşviklerden yararlanabilmek teknik bilgi birikimleri gerektirmektedir. Sektör büyümesi için yenilikçi ve ilerlemeli çalışma sistemlerine ihtiyaç vardır. Yeni fikirlerin hayata geçirilmesi sektörde markalaşmayı sağlamaktadır. Proje oluşturmak markalaşmanın temel adımlarındandır. Oluşturulan projenin tüm aşamaları kusursuz ilerletilirse hedefler gerçekleşmektedir.

Proje yönetim danışmanlığı hizmeti alındığında objektif bakış açısı ile tasarımlar ve planlamalar yapılmaktadır. Projelerin oluşturulması uzun soluklu bir süreçtir. Süreçte oluşabilecek her türlü durum objektif değerlendirmeler ile analiz edilmelidir. Proje danışmanları projelerin kusursuz tamamlanması için yapılması gereken her türlü işlem bilgisine ve tecrübesine sahiptir. Tecrübelerinden yararlanmak başarının ilk adımı olacaktır.

Proje Yönetim Danışmanlığı Hizmeti Verilen Alanlar

Proje yönetim danışmanlığı hizmeti verilen alanlar; temelde beş farklı gruba ayrılmıştır. Proje yönetimi için bu alanların işleyişinin sorunsuz olması oldukça önemlidir. Bu alanlar; Hibe ve Destek Yönetimi, SGK Teşvik Yönetimi, Ticaret Bakanlığı AR-GE ve Tasarım Merkezi Danışmanlığı, Yatırım ve Teşvik Yönetimi ve Fizibilite Yönetimi Danışmanlığıdır.

Proje yönetim danışmanlığı hizmeti verilen alanlar firmaların hem maddi hem de zamandan tasarruf etmelerinde önemli fayda sağlayacak, büyümelerini hızlandıracak, kalıcı ticari hamleler yapmalarında katısı olacak alanlardır. Desten ve teşvik yönetimi açısından bu alanların önemi büyüktür. Proje maliyetinin firmalar açısından yük olmasına engel olacak alanlardır. Profesyonel danışmanlar bu alanlarda gerekli her işlemi titizlikle yürüterek maksimum maddi ve itibari katkının oluşmasını sağlamaktadır.

Proje Yönetim Danışmanlığı Hizmeti Süreçleri

Proje yönetim danışmanlığı hizmeti süreç ilerleyişi proje fikir aşamasının incelenmesi ile başlamaktadır. Proje fikrinin analizleri objektif olarak yapılmakta ve proje firma açısından katkı sağlayacak düzeyde ise proje başlatılmaktadır. Proje detaylı olarak planlandırılmaktadır. Proje kapsamında ihtiyaç duyulacak durumlar ve proje sonunda ulaşılmak istenenler tespit edilmektedir. Hedeflerin iş ilerleyişi ile orantısı hesaplanarak hedeflere uygun işletim oluşturulmaktadır.

Proje yönetim danışmanlığı hizmeti süreci projenin başlatılması sonrası değişimlerin ve gelişimlerin periyodik aralıklarla kontrol edilmesi ile devam etmektedir. Kontroller analizler ile raporlanmaktadır. Projenin işleyişinde herhangi bir engel oluşmaması için kontrollerin titizlikle yapılması ve projenin uygulanabilir döngü haline getirilmesi ile profesyonel danışmanlık hizmetleri tamamlanmaktadır.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize SorunSon Paylaşımlar