Marka Patent Süreci Nasıl İşliyor

Anasayfa / Blog / Marka Patent Süreci Nasıl İşliyor
Marka Patent Süreci Nasıl İşliyor

Marka patent süreci oldukça sistematik ilerlemesi gereken bir süreçtir. Gerekli işlemler düzenli takip edilmelidir. Yapılması gerekenler iyi araştırılmalı, araştırmalar doğrultusunda gerekli olan her işlem istenilen koşullara uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Marka tescili; patentin özelleştirilmiş şeklidir. Patent fikir ve buluşlar için gerekli işlemledir.

Marka patent süreci öncelikle patent araştırmaları ile başlamaktadır. Patent araştırmalarının sonucu olumlu olduğunda başvuru süreci başlayacaktır. Patent Araştırma kuruluşu belirlenerek doya açtırılmak için gönderilmektedir. Dosya incelemeleri yapılmaktadır. Dosya uygun bulunursa inceleme raporları olumlu olmaktadır. Uygunsuz bulunan kısımların düzenlemelerinin yapılması istenmektedir. İnceleme sonuçları rapor olarak iletilmektedir. Rapor olumsuz olduğunda düzenlemeler için yeniden incelemeler istenmektedir. Olumlu raporlama sonucunda da işlemler tamamlanmaktadır.

Marka Patent Başvurusu Nereye Yapılır?

Marka Patent başvurusu sürecin en önemli kısmıdır. Marka Patent süreci işleyişinin ilk basamağı patent araştırmalarının yapılmasıdır. Araştırma basamağı en önemli basamaktır. Marka bir iş yeri için, bir firma için kimlik demektir. Firmaların hukuksal alanda korunabilmesi için marka tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. Marka tescili gerçekleşirse marka hakları kurumun ya da tecili alan kişinin olacaktır. Bu nedenle marka patent işlemleri oldukça önemlidir.

Marka Patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Başvuru süreci kurum tarafından ilerletilmekte ve takip edilmektedir. Marka tescil başvuruları ve Marka Patent başvuru işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman danışmanlarımızın işlemlerde size sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Kimler Marka Patent Başvurusunda Bulunabilir?

Kimler marka patent başvurusunda bulunabilir? Sorusu marka patent sürecini araştıranların yanıtını en fazla merak ettikleri sorudur. Marka bir iş yerinin, bir firmanın, bir şirketin kurumsallığının temel göstergesidir. Marka tescili de hukuksal alanda marka haklarının korunması için yapılması gereken işlemlerdir. Marka patent başvurusunda bulunmak isteyenler başvuru koşullarını iyi değerlendirmeli ve araştırmalıdır.

Kimler marka patent başvurusunda bulunabilir? Sorusu araştırıldığında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ticari faaliyetlerde bulunan gerçek ve tüzel kişilerin başvuru yapabileceği görülmektedir. Marka tescil başvuruşları için vergiye tabi olmak zorunlu tutulmamaktadır. Marka patent başvuruları süreci hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Blue Ajans Danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Marka Patent Başvurusunun Önemi

Marka patent başvurusunun önemi ticari var oluş ve hukuksal hakların korunması bakımından çok büyüktür. Marka değerini artırmaktadır. Ticaret rekabetin en fazla olduğu sektördür. Benzer firmaların yaptıkları işlerin karıştırılmaması için mal ve hizmetlerin yasal haklarının alınması gerekmektedir. Ayırt edicilik ticaretin en önemli unsurudur. Rakipler arasından ayırt edilir olmak, taklit edilmeye engel olmak markalaşmanın temel sebebidir.

Marka patent başvurusunun önemi kavranmadığında hak kayıpları yaşanmaktadır. Marka patent başvurusu yapılmadığında benzer işler yapan bir firmanın sizi taklit etmesi ve haklarınızın kaybına sebep olması gibi olumsuzlar meydana gelecektir. Marka patent işlemleri tamamlandığında tescilli markanıza ait olan tüm haklar sizin olmaktadır. Ticari işaretlerinizi kimse sizden izinsiz kullanamamaktadır.

Marka Patent Başvurusu Süreci

Marka patent başvurusu süreci ön araştırma ile başlamaktadır. Firma başvurusu yapılmadan önce tescillenmesini istediği marka kullanımda ise yeni tasarımlarla kullanımda olmayan yeni bir marka oluşturulmaktadır. Marka oluşturulması sonrasında yapılacak işlemler belgelerin hazırlanmasıdır. Başvuru için gerekli belgeler araştırılmalıdır. Araştırılan belgeler titizlikle eksiksiz hazırlanmalıdır.

Marka patent başvurusu süreci hazırlıklarının ardından Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılmaktadır. Marka patent başvurularında sürecin sorunsuz ilerlemesi, işlemlerin hızla yapılması için Blue Ajans danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlar yardımıyla marka tescil işlemleriniz, marka patent işlemleriniz hızlı ve eksiz gerçekleşecektir. Marka patent başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilir Blu Ajans danışmanları ile çalışarak sürecin en etkili şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.Yazar

dogukan-gumussoy

Doğukan Gümüşsoy

Blue Ajans Kurucusu & Dijital Pazarlama Uzmanı

Lisans eğitimini bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Blue Ajans'da kurucu ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaktadır.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize SorunSon Paylaşımlar